Aktuality

Za pár dní startujeme!

17. 09. 2020

V pátek 19. června 2020 ve 03.00 SELČ odstartuje za předpokladu dobrých hydrometeorologických podmínek z kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně raketa VEGA. Jde o speciální start s nosičem brněnské firmy S.A.B. Aerospace, který vynese do vesmíru najednou 53 družic při jediném startu. Tímto počinem se radikálně mění celý obor dopravy družic do vesmíru - nejen díky výrazně nižší ceně, ale hlavně díky kompletnímu servisu a času, za který se družice dostane na palubu rakety a poté na nízkou oběžnou dráhu kolem Země.

Konečně je to tady! V Brně jsme několik let vymýšleli a vyvíjeli dispenser - nosič družic, který se umístí na špičku rakety VEGA, a mnohonásobně tak zvýší možnosti přístupu do vesmíru. Tento čtvrtek to bude vůbec poprvé, co na evropské raketě bude česká vlajka. 

Start by měl proběhnout v pátek v 3:51 ráno. Proč měl proběhnout? S raketami je jedna potíž. Počasí - my ale doufáme a věříme, že všechno proběhne v pátek ráno. Kdyby ne, nic si z toho dělat nebudeme - odklady jsou u startů raket běžnou záležitostí. 

Sledovat start můžete online s výborným komentářem Dušana Majera na Mall TV

Za pár dní startujeme!
Zpět na výpis aktualit

Zpět nahoru