Exomars

Projekt Exomars 2018 SM nosného modulu

(Dokončený projekt)

Exomars je společná mise evropské a ruské kosmické agentury, která se především zaměřuje na hledání stop života na Marsu. Během první části projektu byla na oběžnou dráhu Marsu vypuštěna atmosférická sonda a ve druhé fázi, plánované na rok 2020, bude na Mars umístěna stacionární výzkumná sonda a pojízdný rover.

 
Dvoudílná mise Exomars, na které se podílí Evropská kosmická agentura (ESA) a ruská agentura Roskosmos, patří k nejsledovanějším vesmírným programům současnosti. První část projektu byla zahájena roku 2016, kdy vynesla ruská raketa Proton M k Marsu vědeckou sondu spolu s přistávacím modulem. Zatímco sonda se úspěšně dostala na oběžnou dráhu Marsu, modul na jeho povrchu havaroval vinou selhání přistávacího systému.
 

Zahájení druhé části mise je plánováno na červen 2020, kdy opustí Zemi nosná raketa Proton s přepravním modulem a přistávacím modulem. Ten dále obsahuje pohyblivý rover. Před vstupem do atmosféry Marsu se od sebe oba moduly oddělí a přepravní modul se rozpadne a shoří. Přistávací modul pak na povrchu Marsu vypustí rover a bude se věnovat pořizování fotografií i průzkumu atmosféry, klimatu a možných stop podpovrchové vody na místě přistání. Rover bude sloužit především k odebírání vzorků na různých místech Marsu, a to nejen na jeho povrchu, ale i v hloubce až dva metry pod ním.

Evropská kosmická agentura se na misi podílí dodáním přepravního modulu i roveru a Roskosmos poskytuje nosnou raketu a přistávací modul. SAB Aerospace se účastnila vývoje a následné výroby dílů do strukturálního modelu, na kterém probíhají během příprav projektu veškeré laboratorní testy. Ty přispějí k tomu, že model, který se stane součástí mise Exomars 2020, bude plně funkční.

Zpět nahoru