Aktuality

Finále soutěže SAB Space Challenge

21. 03. 2019

SAB Space Challenge byla soutěž organizovaná naší společností pro nadané studenty převážně středních škol. Týmy vesmírných nadšenců v první fázi plnily vesmírné mise včetně tvorby videa, napsání úvahy o vesmírné misi, anebo počítání příkladů z mechaniky vesmírných letů.

Práce jsme vyhodnotili v pátek 1.3. a porotu složenou ze zaměstnanců naší firmy doplnili členové ESA BIC, Jihomoravského inovačního centra (JIC) a Vzdělávací kanceláře Evropské vesmírné agentury (ESERO).

Nejúspěšnější z 13 týmů postoupili do finále. Ve středu 6.3. se proto v naší integrační hale setkalo 18 soutěžících.

Čekalo je široké spektrum otázek z různých oborů souvisejících s vesmírem v SAB Space Quizu, pájení elektrického obvodu, nebo test znalostí asteroidů a komet. Nevěnovali jsme se jen vědomostním aktivitám. Při sbírání vzácných krystalů a hornin z impaktního kráteru se studenti pořádně proběhli. Užili jsme si intelektuální rozhovory u jezení πzzy i hrátky se suchým ledem.

Přes velmi přátelskou atmosféru se pořád jednalo o soutěž. Na organizátory, nakonec ,,zbyla“ povinnost vyhlásit jen jeden vítězný tým (přesto, že bychom nejraději do ESTECu vzali všechny). Tím se stala skupinka „Zlata Chutná“ reprezentovaná žáky Klasického Španělského Gymnázia a Gymnázia nad Štolou.

Tito studenti se v říjnu zúčastní zájezdu do Výzkumného Centra Evropské Kosmické Agentury v Nizozemí.

Jejich snahu zdokumentovala i redaktorka Českého Rozhlasu Plus, která s námi den finále strávila.

Pro většinu účastníků bylo vystupování pro média novou zkušeností.

Od účastníků jsme získali velmi pozitivní zpětnou vazbu. Zároveň víme, co můžeme do budoucna zlepšit. Věříme, že příští rok budeme opět tuto akci pořádat. Rádi bychom poděkovali Lukáši Hollmanovi a Janu Spratkovi z ESERO, se kterými jsme realizovali finále.

Soutěž se uskutečnila také za podpory Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest, Ministerstva Dopravy, Evropské Kosmické agentury a Hvězdárny a planetária Brno.

Filip Kocián & Tomáš Ridoško

Finále soutěže SAB Space Challenge
Zpět na výpis aktualit

Zpět nahoru