Aktuality

Brno Space Days 2019_Dny Jihomoravské Kosmonautiky

11. 03. 2019

Copernicus Hackaton, Fuck - Up Night - Space Special, Brno Space Night.

To není sbírka náhodných anglických slov, nýbrž výběr z pestré nabídky akcí v rámci Brno Space Days (,,BSD“).

Myšlenka akce:

Celý rok 2018 se nesl v duchu českých kosmických výročí. Uplynulo 40 let od letu Vladimíra Remka do vesmíru a vypuštění první čs. Družice - Magionu. Oslavili jsme také 10. výročí vstupu ČR do ESA.

Kosmickému průmyslu se ale u nás daří i nadále. Při BSD jsme se tedy neohlíželi do minulosti, ale soustředili jsme se na budoucnost. A nedrželi jsme se zkrátka.

Vypadalo to téměř jako festival. Od 1. do 10. března probíhala řada událostí spojených s vesmírem, ale i zábavou. Pomyslným centrem BSD se stala Hvězdárna a planetárium Brno. Pojďme si nyní připomenout průběh akce hezky od začátku.

Copernicus Hackaton

Každý den chrlí družice Sentinel, v rámci programu Copernicus, terabity dat. V rámci soutěže Copernicus Hackaton se účastníci zamysleli nad dalšími možnostmi využití těchto dat. Klíčové ale bylo během 24 hodin vytvořit funkční prototyp. Z mnoha týmů, včetně studentů z Moskevské statní univerzity, nakonec vyhrál místní tým RemoteCult! z Masarykovy univerzity s aplikací pro monitorování rekultivací těžebních oblastí. V zázemí firmy SAB Aerospace jsme strávili celý den s družicovými daty a chytrými lidmi, kteří přišli s mnoha zajímavými nápady.

CSCube

V pondělí dopoledne nás na brněnské hvězdárně čekala picoballon challenge. Jednalo se o vypouštění mírně upravený héliových balónků s malou sondou, která je schopna určit jejich polohu. Tyto balóny mohou obletět i celou zeměkouli.

V průběhu akce v sálu hvězdárny proběhla tisková konference, kterou zahájili Petr Kapoun (ředitel společnosti SAB Aerospace) a Jiří Dušek (ředitel Hvězdárny a planetária Brno). Na přítomné čekalo oficiální zahájení Brno Space Days, zhodnocení soutěže Copernicus Hackatonu a hlavně oznámení plánu na první československý cubesat CSCube.

Brno Space Night

Lidé v kosmickém průmyslu jsou ,,rozlítaní“, po celém světě hledají nové příležitosti k rozvoji a jejich zařízení létají ve vesmíru. Přesto je dobré se jednou za čas potkat osobně. V úterý 5.3. proběhla na Hvězdárna a planetáriu Brno akce s názvem Brno Space Night. Představili se nám zástupci brněnských firem působících v aerospace industry. Atmosféru odlehčil nejnovější animovaný pořad hvězdárny o sondě Voyager 1.

Space FuckUp Night vol. II

Po pěti dnech prezentování úspěchů přišel čas na pravý opak. V rámci Space FuckUp Night (na překlad se neptejte, ale jedná se o události, kde lidé prezentují vlastní neúspěchy). Petr Kapoun, Roman Bohovič, Jan Orava a Dušan Majer se podělili o své neúspěchy při dobývání vesmíru. Nakonec jsme „francouzsky“ odpočítali start nafukovací rakety!

A to není všechno

V rámci BSD jsme ani nezapomněli na studenty, pro které jsme zorganizovali SAB Space Challenge (více v dalších aktualitách). Zájemci se mohli podívat i za jinak zavřené dveře do brněnských space firem. Na akci volně navazoval i filmový festival Future Gate Film.

SAB v centru dění

Naše společnost se do celé události zapojila velmi aktivně. Podporujeme CSCube, dokonce nás v našich prostorách ,,TechNestu“ navštívili kosmonauté Vladimír Remek a Ivan Béla. Díky za to, i za celou akci.

Na organizaci spolupracovaly tyto instituce a společnosti: Czechinvest, ESA BIC, Frentech Aerospace, Future Gate Sci-fi Film Festival, G.L.Electronic, Hvězdárna a planetárium Brno, Jihomoravské inovační centrum, L.K. Engineering, Ministerstvo dopravy České republiky, Ministerstvo životního prostředí České republiky, S.A.B. Aerospace, Sobriety, Statutární město Brno, SOSA - Slovak Organisation for Space Activities, Krajský úřad Jihomoravského kraje.

 

Brno Space Days 2019_Dny Jihomoravské Kosmonautiky
Zpět na výpis aktualit

Zpět nahoru